Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Walczenie przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Zaledwie parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu należy nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który potrafi być dla całego społeczeństwa naprawdę niebywale niszczycielski. Substancje chemiczne, które wdychamy niemal każdego jednego dnia, oczywiście mają do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto nieprzerwanie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach został poruszony ten właśnie temat. Należy w głównej mierze mieć świadomość, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił także problem ze smogiem. Jednym ze sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego wspomniał dodatkowo, iż połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK również włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę także to, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać w krajach o niepojęcie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

W kwestii smogu istotnie należy także mieć świadomość tego, co w zasadzie jest główną tego przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych perspektyw jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.